Předávání podkladů pro grafické studio. Jak na to?

Připravujete podklady pro grafické studio a nejste si jistí, jak podklady nachystat?

Není to složité. Zpracovat lze téměř všechno, přesto jsou určitá úskalí, kterým je lepší se vyhnout. Začneme tedy úplným základem.

Word – je ideální pro textové podklady. Nevhodný pro obrázkové podklady. Chystáte-li mustr ve wordu a vkládáte do něj obrázky, aby grafik věděl co kam přijde, uložte originály obrázků někde do složky a pošlete je společně s Word souborem.

Excel – ideální pro přenos tabulek. Méně ideální pro přenos textů. Občas situace vyžaduje, aby tabulky a texty byly společně v jednom souboru. Ano excel je vhodný, ale snažte se bloky textů dávat do jedné buňky a tu následně roztáhněte. Pokud vložíte texty do různých buněk, přenosem do Indesignu „naskáčou“ tabulátory a entery.

Fotky – lze posílat v jakémkoliv obrázkovém souboru. Ideální je jpg, tif, psd. Pokud stahujete fotky třeba z vlastního webu, je třeba rovnou počítat s tím, že tyto fotky jsou malé. Většinou v tiskové kvalitě v max. velikosti cca 8 x 5 cm.

PDF – Soubor vhodný spíše pro korektury již vytvořeného díla. Samozřejmě může nastat situace, kdy máte např. starší katalog ve formátu pdf a potřebujete upravit jeho obsah. Je několik cest jak to udělat. Ta nejsnažší – pošlete pdf nám, my vám ho převedeme do wordu, kde již můžete dělat korekce. Jednoduchá – použijte Acrobat Reader a změny zaznačte do poznámek. Pro pokročilejší – použijte nějaký editor pdf, např. Pdf Architect a proveďte změny přímo v pdf souboru.

Důležité: Pamatujte, že grafik, vždy myslí jinak než vy, aby se naučil myslet vaším způsobem mu chvíli trvá. Proto se nebojte psát poznámky naprosto polopaticky, jakákoliv věc, která se dá vyložit dvěma způsoby vytváří zpětný dotaz na vás ;-).